В складі імперії

Після скасування Гетьманської держави в 1764 р. та зруйнування в 1775 р. Катериною II Запорізької Січі, доля України стала в усьому, доброму та лихому, невід’ємно пов’язаною з долею Російської імперії. В 1766 році в Попельнастому засновано шанець елизаветградського пікінерного полку.

Потім військове поселення. Значна кількість військових поселенців брала участь у війнах що вела імперія. Документальним свідченням цього є медаль Кримської війни та інші військові відзнаки, знайдені на території села. Тоді тут було 4 тисячі жителів, школа, З ярмарки, щоденні базари, лавки, декілька церкв. В списку прочан Іоанобогословської церкви за 1772 рік значиться 229 душ чол. статі, та 217 душ жін. статі в 45 дворах.

Більшість прізвищ з цього списку залишаються найбільш розповсюдженими в селі і на початку XXI століття. Показником заможності та освітнього рівня попельнастівців є напис на єдиній вцілілій іконі з цієї церкви:» Сооружена на средства Крестьянина Троицкаго Гордія и жены его Jустинии Масловых 1910.» Треба визнати, що приміщення школи, аптеки, лікарні, які були споруджені земством в 1914р., знаходяться в робочому стані й продовжують працювати на сільську громаду й понині.

Після ліквідації військових поселень, жителі були переведені в стан державно-казенних селян.

©   В. Жванко, О. Волянський. Історико-краєзнавчий нарис, 2004 р.

Увійти

Зареєструватися

Скинути пароль

Будь ласка, введіть ваше ім'я користувача або ел. адресу, ви отримаєте лист з посиланням для скидання пароля.