Герб та прапор села Попельнасте

Проектне обґрунтування
члена Топонімічної комісії
Олександрійської міської ради,
краєзнавця В. Голобородько

Село Попельнасте не мало власного історичного герба, тому розробку герба потрібно починати з вихідних даних про історичне минуле населеного пункту.

Згідно «Методичних рекомендацій з питань геральдики і прапорництва областей, районів, районів у містах та територіальних громад міст, селищ і сіл (територіальні та муніципальні символи)» розроблених Українським геральдичним товариством (однією з найбільш відомих організацій в Україні, яка займається культурно-просвітницькою та науково-дослідницькою роботою в галузі геральдики) пропонується сформувати герб виходячи з наступних критеріїв.

Традиційно, в разі відсутності гербової традиції, ідеологія новостворюваного гербу створюється на базі власної назви, топоніму населеного пункту. Оскільки в краєзнавчих дослідженнях немає спільної думки щодо походження назви села, а наявні не підтверджуються наявними документальними свідченнями, пропонується обґрунтувати проект гербу наявними історичними традиціями, пов’язаними з селом.
Вагомою історичною подією для села є Жовтоводська битва, яка за думкою багатьох дослідників відбулась саме біля села Попельнастого. Таку версію підтримують академічні видання з історії України, в тому числі академічна «Історія Української РСР». Згідно геральдичних правил, значна військова подія повинна бути обов’язково відображена на гербі. Оскільки вона пов’язана із козацтвом, тому пошук символу, який символізуватиме битву та внесок козацтва у історичну спадщину населеного пункту потрібно асоціювати із козацькою традиційною геральдикою.

Відповідно до видання, підготовленого Національною академією наук, Інститутом історії України, Науково-дослідного інституту козацтва («Історія українського козацтва», т. 2, стор.195,) традиційними символами, які масово були поширені серед козацьких гербів були наступні: зброя, серце, хрест, зірка та півмісяць. «Та чи інша фігура з цього переліку була присутня практично в кожному козацькому родовому гербі», уточнюється у виданні. Щодо зброї, то дослідники визначають, що найбільш поширеним елементом козацьких гербів була шабля.

Рідкісними елементами на гербах були зображення тваринного та рослинного світу.

В той же час, значне поширення отримало в українській геральдичній традиції зображення сонця, яке асоціювалось з поняттям щоденного сходу сонця — символом вічного торжества світла. Також будь-яке небесне світило, зображене на козацькому гербі було пов’язано з такими універсальними індоєвропейськими символами як світло, вічність, оновлення, безсмертя, перемога.

В козацьких гербах символи небесних світил в основному супроводжують зображення козацької зброї.

Тому пропонується наступна емблематика гербу, виходячи з історичного минулого краю, значної військової події Визвольної війни українського народу — Жовтоводської битви та закріплюючи символи життя і багатства.

Основа проектного герба — іспанський щит, який є характерним саме для української геральдики.

Поділ щита з лівої частини (1/3 ширини) до середини щита, поворот вертикальної лінії вправо протяжність на 1/3 щита та потім поворот горизонтальної лінії вниз, до основи щита. Таким чином, щит поділяється геральдичною фігурою «кут».

В правій стороні щита (за геральдичними традиціями відлік сторін щита проводиться з сторони того, хто уявно тримає щит) на золотому полі (жовтий колір, що відповідає геральдичному металу — золото) чорне зображення козацької шаблі.

В лівій частині герба — на зеленому полі (фініфть, яка означає достаток, мирне життя) золоте (жовте) сонце.

За такого розміщення емблем зберігається основний геральдичний принцип накладення металів та кольорів (фініфті)
Такими чином загальна емблематика герба буде читатись так: «Населений пункт пов’язаний із видатною військово-історичною подією, в той же час, жителі Попельнастого особисто вільні громадяни. Шабля символізує не тільки героїчне минуле краю, але й здатність жителів громади захистити свою свободу та відстояти незалежність. Багатство краю пов’язане сьогодні із мирною працею його жителів, які завжди стоять на боці світла, добра. Попельнастівці підтримують вічні народні цінності, край переживає постійне оновлення, і душа народу є безсмертна, так як і народна пам’ять».

Додатково в підніжжі гербу пропонується розмістити девізну стрічку, в якій можна запропонувати наступний девіз, погоджений із представниками громади села: «Воля, добробут, відповідальність».

Також в оформленні гербу цілком природно можна використати елементи гербу Олександрійського району, принаймні рекомендується використати обрамлення гербу. Таким чином буде підкреслено приналежність села Попельнастого до громади Олександрійського району, проте використання власної символіки гербу, яка не перекликається з емблематикою гербу району, підкреслить самостійність розвитку сільської громади.

Пропонується прикрасити щит гербу золотою сільською короною з п’яти колосків, яка є традиційним геральдичним символом територіальних громад сіл України.

Прапор села Попельнасте пропонується виконати згідно геральдичних традицій з максимальним збереженням особливостей гербу.

Затверджено Рішенням сесії Попельнастівської сільської Ради № 31 від 16 березня 2011 року.

Увійти

Зареєструватися

Скинути пароль

Будь ласка, введіть ваше ім'я користувача або ел. адресу, ви отримаєте лист з посиланням для скидання пароля.