Краплина в Україні

Попельнасте славне тим, що поблизу нього відбувся один з яскравих епізодів національно-визвольної війни — Жовтоводська битва 1648 року під проводом Богдана Хмельницького. Саме ця битва покладена в основу гербу села.

Територія Попельнастівської сільської ради складає 73278,1593 гектарів, з них — 55224,3561 гектарів орної землі.
Сільський голова — Волянський Олег Володимирович. Кількість населення на 1.01.2020 року – 7776 чоловік. На території сільської ради працюють 12 сільськогосподарських підприємств: СТОВ «ім. Шевченка», ТОВ «АПК- Артем», ТОВ «УкрАгроКом», ТОВ «Агродар ЛТД», ФГ «Олександрівське», СВК ім. Фрунзе, ТОВ «Агродар ЛТД», ФГ «Сімфо», ТОВ «Степ» 2000 рік, ФГ «Веселка», ТОВ”Долинське”, ТОВ «Улянівка-Агро» і 1195 одноосібників.

Село Попельнасте має 14 навчальних закладів: 6 загальноосвітніх школ І-ІІІ ступенів, одну загальноосвітню школу І-ІІ ступеню, 7 дитячих дошкільних навчальних закладів, 1 позашкільний навчальний заклад. Чотири лікарняні амбулаторії та один фельдшерсько-акушерський пункт, 14 будинків культури, 12 бібліотек, 63 самодіяльних творчих колективів, православну церкву Івана Богослова та протестантську церкву. Село газифіковане, працює вуличне освітлення та станція мобільного зв’язку. Працює 29 торгових точок.

Село має потужний рекреаційний потенціал та перспективи розвитку зеленого туризму. Безліч ставків та незаймана природа з реліктовими рослинами є справжньою окрасою Попельнастого. Археологічна спадщина села складається з 14 курганів, створених в різні часи різними народами, що проживали тут.

Походження назви

Є назви, історія походження яких не викликає сумніву, наприклад Гайове, Діброва, Піщаний Брід, Зелений Барвінок. В той же час існують назви населених пунктів, історія яких сягає у глибину віків. На кордоні з Дніпропетровщиною серед неосяжного степу розкинулося село Попельнасте.

Відомо, що на Україні з 14 ст. розвивалося виробництво поташу, який виробляли з попелу спалених дерев. Біля кожного такого виробництва була попільня — сховище для зберігання попелу. Звідси і походить назва села, а це значить, що у давні часи в цих краях були лісові масиви.

(Версія Олександрійського краєзнавця Анатолія Кохана. Сільський вісник 28 квітня 2007р.)

Інша версія

Інша версія походження назви села, від, начебто, імені одного з місцевих священників — здається малоймовірною.

Розглянемо хронологію подій. «Около 1765 г. по распоряжению Новороссийской губернской Канцелярии в Балке Глиняной основана и открыта была государственная воинская слобода Попельнастая….»

Так повідомляє Феодосій Макаревський в своєму описі Катеринославської єпархії. Відкрили і вже дали назву. Далі автор зазначає, що першим священиком Івано-Богословської церкви ( вона була закладена 1 червня 1772, а 16 грудня 1773 освячена) був Діонісій Дем`яновський та Симеон Ревуцький.

Як бачимо, перші сім років село взагалі не мало церкви. Згадку ж про диякона цієї ж таки церкви, Гната Попельницького, знаходимо в церковній ревізії лише за 1782 рік. Цей диякон нічим не вирізняється з довгого переліку прізвищ служителів місцевої церкви. Та й село вже 17 років як існує з своєю власною назвою! Тож яка була потреба нарікати його вдруге, та ще й іменем не священика, а нижчого за саном звичайного диякона,? До того ж село назване Попельнастим, а не Попельницьким!

Тому, скоріш за все, прізвище і назва села поєдналися в народній уяві вже пізніше. Породила ж народну версію походження — часткова співзвучність дияконового прізвища та назви села. Так, ймовірно, і виникла ця легенда. А вже через декілька поколінь вона почала сприйматися як незаперечний факт.

Для встановлення ж істини — необхідно продовжувати пошуки відповідних документів в архівах.

Валерій Жванко

Інформація про населений пункт.

назва — Попельнасте;

тип — село;

країна — Україна;

область — Кіровоградська;

район — Олександрійський.

Географічні координати:

північна широта — 48° 40′;

східна довгота — 33° 44′;

висота над рівнем моря — 107м.

Увійти

Зареєструватися

Скинути пароль

Будь ласка, введіть ваше ім'я користувача або ел. адресу, ви отримаєте лист з посиланням для скидання пароля.